پروتز صورت

پروتز گونه

برجسته بودن استخوانهای گونه در زیبایی صورت نقش اساسی دارد . در بعضی افراد استخوانهای گونه به میزان کافی رشد نکرده است ولذا گونه های پهن وبی حالتی دارند . چنین افرادی کاندید خوبی برای گذاشتن پروتز گونه هستند . عمل پروتز گونه را می توان به تنهایی و یا همراه با سایر عملهای زیبایی صورت مثل جراحی زیبایی بینی و … . بطور همزمان انجام داد .

پروتزهای گونه سایزها و شکلهای مختلفی دارند که جراح برای هر بیمار پروتز گونه مناسب را انتخاب خواهد کرد .

با هر دو روش نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل عمل پروتز گونه قابل انجام است .

مدت عمل پروتز گونه حدود یکساعت و نیم می باشد .

روش عمل پروتز گونه

در بیشتر موارد در عمل پروتز گونه از طریق داخل دهان برش کوچکی بین لثه فوقانی ونسج نرم گونه انجام میگیرد . نسج نرم را از گونه بلند می کنیم ودر نتیجه حفره ای ایجاد می شود که پروتز گونه را درون این حفره ودرست روی استخوان گونه قرار می دهیم و آن را فیکس می کنیم . در ظرف ۷۲ ساعت پروتز گونه کاملا به استخوان می چسبد. سپس محل برش را با نخ قابل جذب می دوزیم .

نکاتی که لازم است بیمار در جراحی پروتز گونه بداند :

۱ – چنانچه از برش داخل دهان استفاده شود هیچگونه برشی روی پوست صورت شما داده نخواهد شد ولی بعد از عمل پروتز گونه برای جلوگیری از ورم صورت ، روی صورت شما چسب زده خواهد شد .

۲- در صورتی که همزمان نیاز به عمل جراحی بلفاروپلاستی ( پلک پایین ) باشد ، میتوان از همان برش پلک پایین پروتز را قرار داد.

۳- در صورتی که همزمان نیاز به عمل جراحی لیفت پوست صورت باشد ، پروتز گونه از همان برش مربوطه گذاشته می شود.

۴ – تا ۲۴ ساعت بعداز عمل  پروتز گونه از کمپرس سرد صورت استفاده کنید و بدین منظور کافی است چند تکه یخ را درون کیسه فریزر ریخته وآنرا روی صورت خود قرار دهید .

۵ – بعد از عمل پروتز گونه آنتی بیوتیک خود را دقیقا مصرف کنید .

۶ – بعد از پروتز گونه روزی ۳ بار بادهان شویهٌ بتادینه دهان خود رابشویید .

۷ – بعد از عمل پروتز گونه تا دو روز از رژیم غذایی نرم استفاده نمایید . بعد از آن خوردن هر گونه غذایی بلامانع می باشد .

۸ – نخ های بخیه داخل دهان شما بعد از پروتز گونه قابل جذب می باشد ونیازی به کشیدن آنها نیست.

 

پروتز چانه

یکی از فوائد جراحی های زیبایی ایجاد حس اعتماد به نفس و جوانی است، و یکی از مهمترین اجزاء بدن در این رابطه چانه است. مشخص بودن چانه در مردان باعث ایجاد حس قدرت و مردانگی ودر زنان مرز صورت را مشخص می نماید.

در نمای نیمرخ چانه وقسمت قدامی لب تقریبا در یک امتداد قرارمی گیرند . در بعضی از افراد چانه عقب تر از این حد می باشد ودر مواردی که میزان عقب بودن زیاد باشد به صورت حالت چهره ای شبیه چهره پرندگان میدهد که دماغ ونیمه میانی صورت خیلی جلوتر از سایر اجزای صورت است .لذا در این گونه افراد نه تنها چانه عقب تر از معمول دیده می شود بلکه بینی آنها نیز از آنچه که هست بزرگتر دیده میشود . در مبتلایان به این عارضه باید به وضعیت قرارگرفتن دندانها روی هم توجه نمود.

با استفاده از جراحی  پروتز چانه به دو روش :

۱ – گذاشتن پروتز چانه

۲ – بریدن استخوان چانه وجلوآوردن آن

میتوان دفورمیتی را اصلاح کرد.

در هر صورت این عمل پروتز چانه با بی هوشی عمومی ونیمه بیهوشی قابل انجام می باشد ومی توانیم آنرا همراه با سایر اعمال جراحی  زیبایی صورت مثل جراحی زیبایی بینی و یا لیفت پوست صورت بطور همزمان انجام داد .

ریکاوری پس از پروتز چانه به هفت تا ده روز زمان نیاز دارد و در این دوره بیمار با درد، کبودی، و ورم نسبی در ناحیه تزریق مواجه  می باشد. اگر برای درمان، برش و شکاف در داخل دهان ایجاد شود، لازم است که پس از درمان غذاهای نرم مصرف شده و از روش های مخصوص طبق توصیه پزشک برای مسواک زدن استفاده شود. اما در روش تزریق ژل و چربی در چانه این مشکلات وجود نخواهد داشت.

مدت عمل پروتز چانه

حدود یک ساعت بعد از پروتز چانه نکات زیر را باید بیمار بداند :

۱ – بعدازعمل پروتز چانه آنتی بیوتیک خود را دقیقا مصرف کنید .

۲ – بعد از عمل پروتز چانه روزی سه بار با دهان شویه بتادینه دهان خود را بشوئید .

۳ – بعد از عمل پروتز چانه رژیم غذایی خاصی را توصیه نمی کنیم وخوردن هر گونه غذایی بلامانع است .

۴ – بخیه های داخل دهان در عمل پروتز چانه شما قابل جذب می باشند و نیازی به کشیدن آنها نیست .

۵ – بعد از عمل پروتز چانه چسب روی چانه تا سه روز باقی می ماند.

پروتز لب

داشتن لب‌های زیبا یکی از خواسته های همیشگی زنان بوده و به همین دلیل تاکنون از روش‌های گوناگونی جهت این کار استفاده شده است که از این بین می‌توان به استفاده از وسایل آرایشی، حجم دهنده، خط لب، تزریق ژل و اعمال جراحی گوناگون اشاره کرد.

از آنجائی که روش های غیر جراحی همگی موقتی بوده و بعد از گذشت مدتی باید تجدید شوند، روش‌های جراحی گوناگونی برای این منظور به وجود آمده است. در بعضی از این روش‌ها برش‌های بزرگی دور تا دور لب و یا در داخل دهان داده می‌شود که با بروز عوارض اجتناب‌ ناپذیری همراه است و نتیجه مطلوب بیمار را نیز به همراه ندارد.

در روش‌های نسبتاً جدیدتر از قسمتی از پوست و یا تاندون ناحیه ساعد برای ساختن چیزی شبیه پروتز استفاده می‌شود تا از آن برای برجسته کردن و بزرگ‌تر کردن لب استفاده کنند ولی مشکل این روش آن است که پس از آن لب حالت یکنواختی پیدا می‌کند.

در جدیدترین روش دائمی ‌بزرگتر وبرجسته کردن لب از پروتز بسیار نرمی که از جنس پروتز سینه است (پروتزی که سال‌هاست در تمام دنیا برای بزرگ‌تر کردن سینه تعداد کثیری از زنان بدون عارضه‌ای قابل توجه بکار می رود) استفاده می‌شود . در روش پروتز لب با دو برش دو میلی‌متری در گوشه‌های لب بدون این که برش بزرگی در کار باشد و جای عمل پروتز لب معلوم شود طی یک عمل سرپایی و به کمک بی‌حسی موضعی پروتز در لب بالا و لب پائین کار گذاشته می‌شود.در دوره پس از عمل پروتز لب بیمار تورم و خونمردگی مختصری دارد و ممکن است در لب خود احساس سوزن سوزن‌ شدن نماید. تمام این مسائل بعد از عمل پروتز لب گذرخواهد بود و به سرعت از بین می‌رود. به بیمارانی که تحت عمل جراحی پروتز لب قرار می‌گیرند توصیه می‌شود که پس از عمل پروتز لب تمرینات خاصی را انجام دهند و از گاز زدن لقمه‌های بزرگ پرهیز نمایند.

پروتز لب یک روش درمانی هنری است که باید توسط فرد متخصص و جراح با تجربه انجام شود. فرد تزریق کننده باید درک مناسب از پیچیدگی‌ها، شرایط و آناتومی لب‌ها داشته باشد. این شرایط هنری و تکنیکی می‌تواند نتایج استفاده بسیاری از افراد از تزریق‌های غیر استاندارد و مشاهده نتایج غیر طبیعی در نتیجه آن را توضیح دهد. به همین خاطر بعضی بیماران تصور می‌کنند پروتز لب همیشه منجر به ایجاد یک ظاهر غیر طبیعی و بیش از حد بزرگ برای لب‌ها می‌شود، در حالی که در واقع این شرایط هیچگاه در صورت استفاده از خدمات افراد متخصص و با تجربه در این حوزه مشاهده نمی‌گردد.

چنانچه بیمار سابقه تب خال داشته باشد باید حتماً از چند روز قبل از عمل پروتز لب تحت درمان پیشگیری از نظر این ویروس قرار گیرد و درمان خود را تا چند روز پس از عمل پروتز لب ادامه دهد.

نکته حائز اهمیت در مورد پروتز لب این است که پروتز لب دائمی است و نیازی به تعویض ندارد و چنانچه بیمار به هر دلیلی با پروتز لب احساس مشکل نماید به راحتی و درعرض چند دقیقه آن هم به کمک بی‌حسی موضعی قابل خارج کردن است.