جراحی بینی

با انجام عمل رینوپلاستی زیباتر می شوید .

با وجود اینکه شکل بینی وراثتی می باشد در اثر ضربه و یا جراحی قبلی تغییر می کند . به عمل جراحی بینی رینوپلاستی گفته می شود که باعث ظاهر زیباتر و موزون تر با دیگر عناصر صورت می گردد . عمل جراحی بینی همچنین وضعیت تنفسی شما را که بعلت اختلالات راه هوائی در بینی ایجاد شده بهبود می بخشد .

 

رینوپلاستی می تواند تغییرات زیر را در بینی انجام دهد :

اندازه ی بینی را تغییر دهد ( متناسب با دیگر عناصر صورت )

عرض بینی ( در ناحیه پل بینی )

شکل بینی ( مثلا تغییر در برجستگی پشت بینی و یا فرورفتگی پائین بینی )

نوک بینی می تواند بزرگ ، افتاده ، بالارفته و … باشد

سوراخ بینی می تواند بزرگ ، عریض ، بالا رفته باشد

تقارن بینی ، انحراف بینی

_جراحی بینی بطور خلاصه شامل بلند کردن پوست بینی از روی استخوان و غضروف زیرین و تغییر شکل استخوان و غضروف و گذاشتن پوست سرجایش و درنتیجه شکل گرفتن پوست با استخوان و غضروف تغییر شکل یافته است.

_ برخی جراحان ممکن است برش ها را داخل سوراخهای بینی ایجاد کنند که به آن روش بسته جراحی بینی گفته می شود، اما برخی ممکن است علاوه بر این سوراخها یک سوراخ هم در باریکه پوست بین دو سوراخ (کولوملا) بمنظور بلند کردن کامل پوست بینی ایجاد کنند که به آن روش باز جراحی بینی گفته می شود.
وقتی که پوست از روی استخوان و غضروف برداشته شد، قوز پشت بینی با برش استخوان بینی و کوتاه کردن تیغه بینی و انجام استأوتومی صاف می شود.
سوراخهای بزرگ بینی با برداشتن قطعات کوچکی از پوست پایه سوراخها در هر طرف، کوچک می شوند.
در فرایند تغییر شکل بینی، ممکن است بسته به نیاز و شکل بینی، نوک بینی تغییر شکل داده شود و زاویه بین بینی و لب بالا تغییر کند.

_زمان مناسب یرای انجام جراحی زیبایی بینی هنگامی است که رشد فرد کامل شده باشد. معمولاً بینی تا سن بلوغ (حدود ۱۶ سالگی) به رشد خود ادامه می­دهد و پس از آن این رشد متوقف می شود لذا انجام جراحی تا قبل از این سن کار عاقلانه ­ای نخواهد بود. ولی این عمل در سنین پیری نیز قابل انجام بوده و در صورتی که بیمار مشکل قلبی یا زمینه ­ای دیگر نداشته باشد بسیار موفقیت­ آمیز است.

_نتیجه یک عمل جراحی زیبایی بینی علاوه بر مهارت جراح، بسیار به پوست بیمار بستگی دارد و نتایج مختلف یک جراح در بیمارانش، بستگی به این مسئله و نیز زیبایی سایر اجزای صورت در بیماران مختلف دارد. به طور مشخص تصحیح ساختمان اسکلتی بینی در دستان یک جراح ماهر کاری شدنی است و لیکن هنر یک جراح خوب در ایجاد قسمت های تحتانی بینی و مشخصا نوک بینی خود را نشان می دهد و این مسئله همان طور که ذکر شد بسیار وابسته به نوع پوست بیمار نیز می باشد.

مراقبت بعد از عمل بینی :

اسپلینت بینی (یا همان گچ روی بینی ) برای مدت حدود یک هفته روی بینی باقی خواهد ماند. این قالب بین روز چهارم تا هفتم توسط جراح از روی بینی برداشته می ‌شود. در طی این مدت لازم است از وارد شدن هر ضربه و نیز از دست زدن به آن اجتناب شود و اسپلینت بینی را دست کاری و جابجا نکنید.

در تعدادی از بیماران که بخیه دارند، بین روز چهارم تا هفتم بخیه بینی توسط جراح برداشته می ‌شود.

پس از عمل زیبایی بینی، از فعالیت فیزیکی سنگین تا یک ماه خودداری نمایید.

در هفته اول پس از عمل سعی شود عطسه با دهان باز انجام شود و از حرکات شدید صورت در هنگام خنده  و نیز از گریه اجتناب شود و از قهقهه و حرکت بیش از حد صورت به مدت یک هفته خودداری نمایید. همچنین تا هنگامیکه به شما اجازه داده نشده از فین کردن کاملا” خودداری نمایید. در صورت لزوم می توانید بینی را به آرامی با گاز استریل پاک کنید. می توانید پانسمان( گاز استریل ) جلوی بینی خود را تا وقتی که ترشحات متوقف شود تعویض کنید. فین کردن ممکن است به جدا شدن بخیه های داخل بینی و یا احیانا پاره شدن مخاط داخل بینی بیانجامد.

تا مدتی، از غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی مدت دارند مانند مانند استیک، کباب برگ، ساندویچ و امثال آن ها اجتناب کنید. به غیر از این شما هیچ محدودیت غذایی دیگری ندارید. در طی روزهای اول پس از جراحی بهتر است گوشت و مواد مغذی دیگر ابتدا در مخلوط کن نرم شود تا جویدن کمتری لازم باشد. همچنین از خوردن چای و قهوه داغ در این روزها اجتناب شود. نوشیدن مایعات کافی مانند آب میوه و سوپ به رفع خشکی دهان کمک می ‌کند.

پس از عمل بینی ، تا مدتی دندانها را فقط بامسواک نرم به آرامی مسواک کنید.

پس از عمل جراحی بینی از دستکاری لب بالا خودداری کنید.

از دو هفته قبل و تا دو هفته بعد از عمل جراجی زیبایی بینی از مصرف مُسکن هایی نظیر بروفن و آسپیرین خودداری نمائید.

پس از عمل جراحی پلاستیک بینی ، به مدت ۱۴-۱۰ روز از مکالمات تلفنی طولانی و فعالیتهای اجتماعی خودداری کنید.

به مدت یک هفته ازشستن موها خودداری نمایید مگر اینکه شخص دیگری این کار را برای شما انجام دهد.به هیچ وجه پانسمان بینی را مرطوب نکنید.

در طی روزهای اول در هنگام خواب باید طاق باز خوابید و در هنگام پوشیدن و درآوردن لباس از لباس ‌های دگمه ‌دار یا زیپ دار استفاده کرد تا ضربه ‌ای به بینی وارد نشود و به مدت یک هفته از لباسهائی که از جلو یا عقب بسته می‌شوند استفاده کنید. از پوشیدن پلیور،ژاکت تی شرت و یقه اسکی اجتناب کنید.

پس از عمل جراحی پلاستیک بینی به مدت شش هفته از آفتاب شدید دوری کنید. گرما ممکن است باعث تورم بینی شود.

پس از عمل جراحی بینی به مدت یک ماه از شنا کردن پرهیز کنید.

بابت ورم و تغییر رنگ بینی ،چشمها ولب بالا که بعد از برداشتن پانسمان ممکن است وجود داشته باشند نگرانی به خود راه ندهید این تغییرات معمولاً ظرف ۳-۲ هفته پس از عمل بینی بر طرف می شوند.